Šéfovia automobiliek mali krízový telefonát s Merkelovou

Nemecké automobilové koncerny mali v stredu (1. 4.) krízové telefonické rokovanie s kancelárkou Angelou Merkelovou. Šéfovia Volkswagenu, BMW a Daimleru telefonicky hovorili s Merkelovou o tom, ako obnoviť výrobu, uviedol denník Handelsblatt. Automobilky odstavili výrobu v mnohých svojich závodoch, keďže vlády po celom svete prijali reštriktívne opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu.


Šéf Volkswagenu Herbert Diess minulý týždeň povedal, že koncern možno bude nútený prepúšťať, ak sa nepodarí dostať pandémiu pod kontrolu, keďže stále týždenne míňa 2 miliardy eur.

Podľa Handelsblattu šéfom automobiliek robia najväčšie starosti dodávateľské reťazce. Zdroj z Volkswagenu povedal pre agentúru Reuters, že výrobcovia diskutovali o situácii v odvetví a o tom, ako by mohli obnoviť výrobu po koronakríze. Existuje zhoda, že opätovné naštartovanie produkcie bude vyžadovať celoúnijný prístup.

"Nepomôže, ak jedna krajina s tým pokročí a zatiaľ v Taliansku alebo v Španielsku bude stále odstávka," uviedol zdroj. Dodal, že takýto scenár by spôsobil len trhliny v dodávateľských reťazcoch.

Podľa zdroja rozhovory dospeli k dohode, že sa vytvorí pracovná skupina, ktorej súčasťou budú predstavitelia vlády, výrobcov a Ústavu Roberta Kocha a ktorá stanoví štandardy ochrany zamestnancov, ktoré sa budú musieť dodržovať po obnove výroby.

Doprava | 03. 04. 2020
Zdroj: TASR