Rast dovozných cien v USA dosiahlol v júni osemročné maximum

Dovozné ceny v USA zaznamenali minulý mesiac najvýraznejší rast za posledných viac než osem rokov, pod čo sa podpísal najmä prudký rast cien palív. Uviedlo to v stredu americké ministerstvo práce.

 
Ceny dovozu zaznamenali v júni medzimesačný rast o 1,4 % po 0,8-percentnom raste v máji. Júnový výsledok predstavuje najvýraznejší rast dovozných cien od marca 2012. Údaj prekonal aj očakávania ekonómov, ktorí počítali so zrýchlením rastu dovozných cien na 1 %.

Za júnovým rastom sú najmä ceny dovážaných palív a mazív, ktoré sa zvýšili o 21,9 %. V máji zaznamenali rast o 15,4 %. Naopak, ceny dovážaných potravín mierne klesli, konkrétne o 0,1 %.

Bez započítania palív a potravín dosiahli ceny dovozu v júni rast na úrovni 0,3 %. Na porovnanie, v predchádzajúcom mesiaci o 0,1 % klesli.

V medziročnom porovnaní ceny dovozu klesli o 3,8 %. Tempo poklesu sa tak výrazne zmiernilo, keď v máji pokles predstavoval 6,2 %.

Aj ceny vývozu vzrástli v júni o 1,4 %. V tomto prípade ide o najvýraznejší rast od marca 2011. Rástli vývozné ceny agrokomodít, ako aj produktov mimo agrárneho sektora. V máji ceny vývozu vzrástli o 0,4 %.

V medziročnom porovnaní vývozné ceny klesli v júni o 4,4 %, zatiaľ čo v máji pokles dosiahol 6,2 %.

Logistika | 16. 07. 2020
Zdroj: TASR