Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa v máji výrazne zlepšila

Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa v minulom mesiaci výrazne zlepšila. Ukázal to prieskum mníchovského inštitútu Ifo. Index podnikateľských očakávaní nemeckých automobiliek v máji vyskočil na 38 bodov z -20,5 bodu v apríli.


"Výrobcovia áut môžu naďalej presadzovať vysoké predajné ceny a počítajú len s malými pokračujúcimi obmedzeniami pre situáciu na Ukrajine," uviedol šéf Centra pre priemyselnú ekonomiku inštitútu Ifo Oliver Falck.

Index cenových očakávaní sa mierne znížil, ale zostal vysoko, keď klesol na 82,6 bodu z 86,1 bodu v apríli. Index hodnotenia aktuálnej situácie stúpol na 17,5 bodu z 11,9 bodu.

Automobilky považujú stav objednávok za veľmi dobrý a očakávania, týkajúce sa produkcie, hodnotia ako dobré. "Aj napriek tomu, že naďalej chýbajú niektoré východiskové polotovary, výrobcovia chcú viac produkovať," uviedol Falck.

Mierne sa zlepšila nálada aj medzi dodávateľmi automobiliek. Príslušný index podnikateľských očakávaní však s -17,9 bodu naďalej zostáva v negatívnom pásme.

Ostatní | 08. 06. 2022
Zdroj: TASR