Dopyt po nových autách v Nemecku v najbližších mesiacoch klesne

Dopyt po nových autách v Nemecku sa v najbližších mesiacoch zrejme výrazne zníži, očakáva šéf duisburského inštitútu CAR (Center Automotive Research) Ferdinand Dudenhöffer. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

 
Hlavným problémom automobiliek podľa Dudenhöffera už nebudú problémy v rámci dodávateľských reťazcov, ale neochota zákazníkov kupovať autá. Negatívny vplyv na dopyt bude mať okrem vysokej inflácie aj plán vlády obmedziť dotácie na nákup elektrických áut.

Automobilky však zrejme nebudú musieť ponúkať žiaden väčšie zľavy, aby sa zbavili nových áut, keďže ešte stále majú veľké objemy nevybavených objednávok pre meškania s výrobou. Produkcia sa však už zotavuje, čo automobilkám umožní urýchlene vybaviť objednávky, uviedol Dudenhöffer.

Nemecké automobilky vyprodukovali v máji a júni o 21 % viac vozidiel v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Analytici očakávajú, že ceny nových áut sa budú v najbližších mesiacoch zvyšovať. To sa týka predovšetkým elektrických áut, keďže materiály, z ktorých sa vyrábajú batérie, výrazne zdraželi.

Doprava | 04. 08. 2022
Zdroj: TASR