Airbus získal od Delta Airlines objednávku na 12 lietadiel

Európsky výrobca lietadiel Airbus v utorok, druhý deň leteckej šou vo Farnborough, získal od Delta Airlines objednávku na 12 lietadiel Airbus A220-300 odhadom za 1,1 miliardy USD (1,07 miliardy eur). Stále však výrazne zaostáva za svojím americkým rivalom Boeing v súboji o nové objednávky. TASR správu prevzala z AFP.

 
Veľkí zákazníci majú zvyčajne zľavu z katalógových cien.

Boeing už totiž v pondelok (18. 7.), prvý deň podujatia vo Farnborough, získal od spoločnosti Delta objednávku v hodnote 13,5 miliardy USD na krízou zasiahnutý Boeing MAX.

Americký dopravca si objednal 100 lietadiel MAX na stredné vzdialenosti s opciou na ďalších 30 kusov a japonská ANA sa dohodla na kúpe 20 lietadiel MAX 8 v hodnote 2,4 miliardy USD.

Lietadlá MAX, ktoré boli po dvoch tragických haváriách v rokoch 2018 a 2019 na celom svete uzemnené viac ako 20 mesiacov, teraz zažívajú nával záujmu na päťdňovom podujatí vo Farnborough.

Nezávislý letecký analytik Howard Wheeldon pritom uviedol, že Boeing si zvyčajne necháva svoj najväčší obchod na koniec.

"Toto je hlasovanie o dôvere a znamenie, že MAX postupujú od krízy vpred a správnym smerom," povedal Wheeldon pre AFP.

Boeing potom v utorok získal ďalšiu masívnu podporu, keď si investičný fond 777 Partners objednal až 66 osobných lietadiel MAX v celkovej hodnote 8 miliárd USD.

Uzavrel tiež zmluvu s lízingovou spoločnosťou AerCap v hodnote 1,5 miliardy USD na ďalších päť lietadiel 787 Dreamliner.

Veľtrh vo Farnborough sa tento rok čiastočne zameriava na témy, ako sú dekarbonizácia a udržateľnosť v sektore, ktorý je často kritizovaný pre svoj vplyv na emisie a zmenu klímy.

Ostatní | 20. 07. 2022
Zdroj: TASR