Polícia upozorňuje na sťažené podmienky jazdy počas jesene

Policajti upozorňujú na sťažené podmienky jazdy počas jesene. Vodičov varujú pred migrujúcou lesnou a poľnou zverou či nepriaznivým počasím. Vyzývajú na opatrnosť na cestách. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

 
Zver sa pri cestách najčastejšie objavuje v ranných hodinách, pri stmievaní a počas dopravných špičiek. "Najčastejšie úseky sú označené aj príslušnou dopravnou značkou upozorňujúcou na zvýšený výskyt zveri. V týchto úsekoch odporúčame, zvlášť za zníženej viditeľnosti, jazdiť pomalšie a predvídavo," zdôraznila Bárdyová.

Policajti vodičom tiež radia, aby sa vysokou rýchlosťou nevyhýbali zvieraťu, ktoré sa dostane na vozovku. "Následky šmyku totiž môžu byť oveľa horšie ako samotná zrážka so zvieraťom, to platí najmä pri jazde po diaľnici," podotkla hovorkyňa.

Pri zrážke so zvieraťom sa ho vodiči nemajú dotýkať ani ho dávať do auta. "Ak zrazíte poľovnú zver a tá tvorí prekážku v cestnej premávke, označte ju výstražným trojuholníkom," ozrejmila Bárdyová s tým, že následne treba zavolať políciu.

Vodiči by počas jesene mali mať pre nepriaznivé počasie aj adekvátne osvetlenie. "Mali by viac využívať stretávacie osvetlenie ako prvky denného svietenia, ktoré robia vozidlo viditeľným iba spredu. Stretávacie svetlá však umožnia, aby vás dobre videli aj vodiči za vami," spresnila hovorkyňa.

Polícia tiež upozornila, že počas jesene sa skôr stmieva. Chodci a cyklisti by preto mali byť podľa nej dobre viditeľní. "Prechádzajte cez cestu na miestach na to určených, vyhýbajte sa rizikovým úsekom, nepreliezajte zábradlia, neriskujte. Reflexné prvky použite na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke," dodala.

Doprava | 19. 09. 2022
Zdroj: ČTK