Doprava a preprava

Vodičov čakajú na diaľničnom obchvate a Mlynských nivách obmedzenia

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spresnila, že dôjde k čiastočnej uzávere zjazdovej vetvy diaľnice D1 v úseku zhruba 5,5 - 5,8 km v smere Prístavný most - Bajkalská ulica.

Doprava | 14. 01. 2019

Na trati Zvolen – Šahy opäť premávajú vlaky

Po pätnástich rokoch sa na trať medzi Zvolenom a Šahami vracajú vlaky. Prevádzka osobnej dopravy sa začína dnes 2. januára a v oboch smeroch tam bude premávať celkom 22 vlakov. Ponuka je nateraz nastavená najmä na pracovné dni. Ak verejnosť prejaví dostatočný záujem o železničné spoje, ministerstvo dopravy chce ponuku rozšíriť aj na víkendy.

Doprava | 11. 01. 2019

Stohovateľné prepravné obaly sú neoddeliteľnou súčasťou každého podniku či firmy

Stohovateľnosť patrí medzi kľúčové faktory pri práci v skladoch a továrňach. Tovar je potrebné uskladniť a následne ho naskladať na seba, aby sa ušetrilo potrebné miesto. Produkty určené na skladovanie preto musia byť vyrobené z odolného materiálu a disponovať spevnenou štruktúrou, aby sa jednotlivé prvky mohli stohovať aj s ťažkým nákladom.

Doprava | 14. 12. 2018

Vďaka interoperabilnej jednotke a palivovej karte pokrýva Shell mýto v 26 krajinách Európy

Keď v roku 2009 ponúkla spoločnosť Shell prvé riešenie interoperability, nikto netušil, že dopravcom začína nová éra. Dnes sú interoperabilné riešenia elektronických mýtnych systémov mimoriadne sa rozvíjajúcou oblasťou dopravy. Neustále pribúdajú nové služby, ktoré pokrýva mýtna jednotka. Historicky najväčšie skúsenosti s interoperabilným riešeniami elektronických mýtnych platieb má práve spoločnosť Shell.

Doprava | 04. 12. 2018

Dunajbus sa posúva vpred

Príprava projektu Dunajbus, pravidelnej vodnej osobnej dopravy po Dunaji do Bratislavy, má zabezpečené peniaze. Ministerstvo dopravy a výstavby SR podpísalo zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku vo výške 92 200 eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra na štúdiu realizovateľnosti, ktorá je nutnou podmienkou realizácie projektu.

Doprava | 03. 12. 2018

Železnice Slovenskej republiky povedie ekonóm Juraj Tkáč

Železnice Slovenskej republiky oddnes povedie Juraj Tkáč. 56-ročného ekonóma do funkcie vymenoval na návrh Správnej rady ŽSR minister dopravy a výstavby Arpád Érsek po odstúpení doterajšieho šéfa ŽSR Martina Erdössyho. Juraj Tkáč prichádza z najvyššieho vedenia železníc, kde doteraz zastával pozíciu námestníka generálneho riaditeľa ŽSR pre ekonomiku.

| 29. 11. 2018

Minister skontroloval eurofondové projekty v Košiciach

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek a zástupcovia Európskej komisie skontrolovali, ako napreduje stavba diaľničného úseku D1 Budimír – Bidovce pri Košiciach. Úsek financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra je najvýchodnejší úsek najdôležitejšej diaľnice D1, ktorý je v súčasnosti vo výstavbe. Po dokončení prepojí severnú diaľnicu D1 a budúcu južnú rýchlostnú cestu R2. Z eurofondov bola financovaná aj modernizácia električkových tratí v Košiciach a nákup nových električiek, ktoré už využívajú cestujúci. Minister Arpád Érsek vyjadril spokojnosť s tým, že Brusel Košiciam preplatí aj viac ako 15 miliónov eur na DPH.

Doprava | 28. 11. 2018

Albatros v Žiline rozpína veľlké krídla

Albatros Logistics, jeden z lídrov v medzinárodnej logistike žilinského regiónu, túto jeseň už po tretí krát rozširuje svoje kapacity, ktoré má v logistickom parku P3 Žilina. Dôvodom je ekonomický rast, nové požiadavky dodávateľov KIA MOTORS, ako aj noví klienti využívajúci medzinárodné prepravné služby, či priestory pre ľahkú výrobu.

Doprava | 20. 11. 2018

Zasielkovňa.sk je pripravená na silné vianočné obdobie

Zásielkovňa.sk, ktorá priniesla na územie ČR a SR prvú franšízu v oblasti logistiky, otvorila nové depo v Trenčíne. Vlastný rozvoj reaguje na prudkú expanziu e-commerce a blížiace sa vianočné obdobie. Medziročne pribudlo o 20 % viac e-shopov a tržby odvetvia rástli o 15 %! Už aj veľmi malé e-shopy dnes môžu zákazníkom poskytovať špičkové doručovanie bez toho, aby museli mať vlastnú logistiku a sieť výdajných miest.

Doprava | 16. 11. 2018

Minister dopravy zhodnotil dva roky vo funkcii

Po dvoch rokoch vo funkcii ministra dopravy sa Arpádovi Érsekovi podarilo veľa vecí zlepšiť. V rámci hodnotenia svojho pôsobenia vyzdvihol hlavne vyriešenie viacerých kritických problémov na diaľničných úsekoch, ale aj rozbehnutie prípravy nových diaľnic a rýchlostných ciest. Minister sa zároveň sústredil na opravu ciest I. triedy, či postupné zlepšovanie situácií vo vlakoch, kde sa historicky zanedbali investície.

Doprava | 15. 11. 2018

Financovanie diaľnic z eurofondov dynamicky napreduje

Už je definitívne potvrdené, že Diaľničný úsek D1 Budimír – Bidovce pri Košiciach bude zaplatený z prostriedkov Európskej únie. Ministerstvo dopravy a výstavby SR na tento projekt uzavrelo Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP), čo umožní vypýtať si od Európskej únie peniaze, ktoré na tento projekt doteraz posielal štát. Vďaka tomu je už zazmluvnených takmer 94 % prostriedkov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) určených na diaľnice.

Doprava | 14. 11. 2018

Vláda rozhodne o budúcnosti bratislavského letiska

Ministerstvo dopravy a výstavby SR dalo do pripomienkovacieho konania v rámci rezortov návrh projektu k budúcemu fungovaniu letiska M. R. Štefánika v Bratislave (BTS). Návrh sa opiera o výsledky štúdie uskutočniteľnosti. Tá ako o najlepšom variante pre budúcnosť najväčšieho slovenského letiska určuje koncesiu strategickému partnerovi formou verejno–súkromného partnerstva. Zabezpečiť má jeho rozvoj, zvýšiť konkurencieschopnosť a priniesť ďalšie investície do infraštruktúry. O materiáli bude rozhodovať vláda.

Doprava | 13. 11. 2018

Rezort dopravy rokoval s europoslancami

Ministerstvo dopravy a výstavby zorganizovalo stretnutie so slovenskými europoslancami s cieľom ujasniť si pozíciu Slovenska pri prijímaní novej európskej legislatívy o podmienkach vodičov v medzinárodnej nákladnej doprave. Na rokovaní bola predstavená oficiálna pozícia rezortu dopravy k tejto téme a odzneli tiež názory europoslancov, ktorí budú o zákone hlasovať v Európskom parlamente.

Doprava | 12. 11. 2018

SUSE pomáha so vzdelávaním a povedomím o open source

Akademický program SUSE pripravuje vývojárov prostredníctvom open source technológií na meniace sa potreby digitálnej ekonomiky. A to vo viac ako 400 organizáciách a inštitúciách.

Doprava | 30. 10. 2018

Doprave sa darí, ale má pred sebou veľké výzvy

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek je v zložitej situácií, kedy musí riadiť jeden z najväčších a zároveň aj najnáročnejších rezortov. Podľa predsedu vlády SR Petra Pellegriniho sa mu to darí, ale stojí pred ním ešte veľa výziev, ktoré treba vyriešiť, aby sa situácia v doprave aj naďalej zlepšovala. Počas kontrolného dňa na ministerstve dopravy sa zhodli na tom, že osobitnú pozornosť treba venovať nielen diaľniciam a železniciam, ale aj cestám prvej triedy, ktoré sú pre ľudí mimoriadne dôležité.

Doprava | 19. 10. 2018

Softvérovo-definované úložisko od SUSE pokrýva rastúci dopyt po cenovo dostupných veľkokapacitných úložiskách

Firmy sa neustále potýkajú s problémom, kam ukladať dáta, ktorých objem rastie exponencionálne. Dostávajú sa tak do situácie, kedy sa cena za tradičné dátové úložiská stáva neakceptovateľnou. SUSE® ide trhu naproti a vydáva novú verziu SUSE Enterprise Storage 5.5, ktorá spĺňa požiadavky na spoľahlivosť a cenovú dostupnosť úložiska. Inteligentné softvérovo-definované úložisko bežiacie na CEPH technológii umožňuje podnikom transformovať ich firemné úložisko, ušetriť a zároveň získať možnosť úložisko flexibilne rozširovať.

Doprava | 19. 10. 2018

Prievidza inšpiruje inovatívnym parkovacím systémom

V Prievidzi môžu vodiči od 15.10.2018 zaplatiť za parkovanie lacnejšie a pohodlnejšie vďaka mobilnej parkovacej aplikácii ParkDots. ParkDots prinesie novú možnosť úhrady parkovného napríklad pre zahraničných návštevníkov mesta, ktorí nemôžu využívať platby cez SMS, a zefektívni kontrolu dodržiavania pravidiel parkovania. Pri kontrole stačí mobilom odfotiť evidenčné číslo vozidla a systém okamžite informuje o tom, či je parkovné uhradené.

Doprava | 18. 10. 2018

Spoločnosť Tech Data bude distribútorom značky Axis Communications tiež na Slovensku

Spoločnosť Axis uzatvorila novú zmluvu so spoločnosťou Tech Data, popredným svetovým distribútorom v oblasti technológií novej generácie. Tech Data sa tak v Českej a novo aj v Slovenskej republike stáva autorizovaným distribútorom kompletného portfólia značky Axis – IP kamier, video enkoderov, sieťových video rekordérov a IP audio systémov.

Doprava | 26. 09. 2018

DACHSER Slovakia ďalej rozširuje svoj logistický park v Lozorne

Spoločnosť DACHSER Slovakia pokračuje v intenzívnom rozvoji svojho areálu v Lozorne pri Bratislave. Po dokončení výstavby novej logistickej haly v hodnote presahujúcej 5 miliónov eur plánuje ešte v tomto roku zahájiť ďalšie investície. V auguste 2018 DACHSER získal platné stavebné povolenie na druhú etapu budovania svojho logistického parku. Nová investícia vo výške 3 miliónov eur bude použitá na rozšírenie existujúceho prekladiskového terminálu. V nasledujúcich rokoch bude nasledovať výstavba ďalšej logistickej haly a dostavba existujúcej administratívnej budovy. Celkové investície v tejto druhej etape výstavby areálu sa budú pohybovať v rozmedzí 11 až 12 miliónov eur.

Doprava | 25. 09. 2018

Minister Érsek vyzval generálneho riaditeľa ZSSK, aby nadštandardne odškodnili cestujúcich

Cestujúci, ktorí minulý týždeň zostali uväznení vo vlaku v dôsledku rozsiahleho poškodenia trakčného vedenia v Bratislave, budú odškodnení nad rámec zákona. Generálneho riaditeľa ZSSK Filipa Hlubockého k tomu vyzval minister dopravy Arpád Érsek na dnešnom stretnutí. Zároveň apeloval na zintenzívnenie školení zamestnancov ZSSK.

Doprava | 25. 09. 2018

   Staršie >

Strana: 1 | 2 | 3 | ... | 89