Na trati Zvolen – Šahy opäť premávajú vlaky

Doprava | 11. 01. 2019

Po pätnástich rokoch sa na trať medzi Zvolenom a Šahami vracajú vlaky. Prevádzka osobnej dopravy sa začala 2. januára  a v oboch smeroch tam bude premávať celkom 22 vlakov. Ponuka je nateraz nastavená najmä na pracovné dni. Ak verejnosť prejaví dostatočný záujem o železničné spoje, ministerstvo dopravy chce ponuku rozšíriť aj na víkendy.

„Som veľmi spokojný, že sa nám tento zámer podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Ľudia majú teraz možnosť využívať železničnú dopravu, ktorá tu dlhé roky chýbala. Vnímam to ako nový impulz pre celý región a zlepšenie kvality života jeho obyvateľov,“ povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Osobná doprava na 74 – kilometrov dlhej trati Zvolen – Šahy bola zastavená v roku 2003. Dôvodom bol nízky záujem cestujúcich. Trať bola dodnes udržiavaná len pre potreby nákladnej dopravy. Jej opätovné spustenie inicioval práve súčasný šéf rezortu dopravy. Celkovo bude 11 osobných vlakov premávať v úseku Zvolen – Šahy a opačne, 4 vlaky v úseku Dudince – Šahy a 7 vlakov v úseku Krupina – Zvolen.

Rozloženie vlakov je zamerané na nosné sídla tohto regiónu, teda Krupinu, Zvolen, Dudince, Šahy a Hontianske Nemce, ktoré majú najväčší potenciál z pohľadu mobility cestujúcich.  Prioritne budú tieto vlaky zabezpečovať dopravu do/zo školy a práce. Zároveň budú mať prípoje v Šahách na smer Čata a vo Zvolene najmä na diaľkové spoje smer Bratislava a Košice. Vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Bzovská Lehôtka, Devičie a Slatina, čím sa umožní rýchlejšie cestovanie.

Rezort dopravy vníma tento krok veľmi pozitívne a cestovanie na trati bude priebežne vyhodnocovať. Ak sa preukáže, že cestujúci majú o železničnú dopravu záujem, cieľom ministerstva je postupne ponuku rozširovať aj počas víkendov.
 
Zdroj: Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky