V Žilinskom kraji bolo minulý týždeň 47 vodičov pod vplyvom alkoholu

Doprava | 16. 07. 2019

Polícia zaevidovala v týdnu od 8.7. do 14.7. na cestách Žilinského kraja pod vplyvom alkoholu 30 vodičov motorových vozidiel a 17 vodičov nemotorových vozidiel. TASR o tom informovala Nikola Kováčová z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žilina.

 
Z celkového počtu vodičov motorových vozidiel 12 nafúkalo nad jedno promile a 18 do jedného promile alkoholu. Traja vodiči odmietli podrobiť sa dychovej skúške a piati vodiči spôsobili pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu, doplnila Kováčová.

Polícia apeluje na vodičov, aby jazdou pod vplyvom alkoholu neohrozovali svoj život a životy ostatných účastníkov cestnej premávky. "Nielen z dôvodu, že ide o priestupok alebo trestný čin. Ale najmä preto, že následky dopravných nehôd bývajú v mnohých prípadoch tragické a alkohol za volant nepatrí. Každý by mal začať od seba, teda si uvedomiť, že kombinácia alkoholu a šoférovania nikdy nie je správnym riešením," upozornila Kováčová.

Dovedna sedem vodičov v priebehu jednej noci nafúkalo na cestách Banskobystrického kraja viac ako jedno promile. Jednému vodičovi pri tom policajti namerali 1,46 promile alkoholu v dychu po tom, ako skoro ráno havaroval v obci Michalová v okrese Brezno.

Banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová pre TASR uviedla, že pri nehode sa zranil nielen vodič - 25-ročný Andrej z Brezna, ale aj jeho dvaja spolujazdci. "Príčinou nehody bola rýchlosť. Vodiča obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky," dodala.

Pri nočnej cestnej kontrole policajtov nafúkal v obci Telgárt aj 39-ročný Miroslav z Vaľkovne. V dychu mu namerali 2,56 promile alkoholu. Muž pri tom nebol držiteľom vodičského oprávnenia. "Obvinili ho z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia," podotkla Faltániová.

V sobotu v noci vo Zvolene zastavili policajti 49-ročného Slavomíra z Ihráča. Nafúkal 2,69 promile alkoholu. Aj jeho obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

V nedeľu v skorých ranných hodinách zastavili policajti dvoch vodičov krátko po sebe. Zatiaľ čo 40-ročný Karol z Veľkého Krtíša nafúkal 1,85 promile alkoholu, 32-ročný Anton z Neniniec 1,92 promile. Obidvoch obvinil z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Nafúkala aj 40-ročná Anna z Krupiny. V sobotu večer ju zastavili policajti medzi Svätým Antonom a Banskou Štiavnicou. Nafúkala 1,08 promile alkoholu. Ani ona sa nevyhla obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Posledný prípad opitého za volantom zaevidovala polícia v nedeľu v Ladomerskej Vieske. Počas kontroly 59-ročný Tibor zo Žiaru nad Hronom nafúkal 1,40 promile alkoholu. Polícia ho rovnako obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Zdroj: TASR