VISTA – najväčšia svetová súťaž pre technikov v automobilovom priemysle

Doprava | 12. 07. 2018

Minulý týždeň sa v meste Curitiba v Brazílii konalo posledné kolo najväčšej svetovej súťaže zručností pre automobilových technikov. Aktuálneho ročníka súťaže Volvo International Training Training (VISTA) sa zúčastnilo 19 700 účastníkov zo servisných sietí Volvo Trucks a Volvo Buses. Po vzrušujúcom finálovom kole, kde súťažilo 40 najlepších tímov, sa víťazom stal tím VIIES RATAS z Estónska.

„Kvalifikovaní a motivovaní servisní technici sú kľúčom k úspechu našich servisov u zákazníkov. To je dôvod, prečo tak intenzívne investujeme do nepretržitého vzdelávania a rozvoja kompetencií našich zamestnancov. VISTA je špičkou ľadovca, kde všetci naši servisní zamestnanci každý druhý rok majú možnosť otestovať sa a preukázať svoje vedomosti v konkurencii z celého sveta. Súťaž kladie dôraz na každodenné pracovné zručnosti a kľúčovú technickú špičkovú kompetenciu, podporuje spoluprácu a podporuje povedomie o značke," hovorí prezident Volvo Trucks Claes Nilsson.

Historicky prvá súťaž VISTA bola usporiadaná v roku 1957. Odvtedy sa povolanie mechanikov zmenilo  na automobilového technika, počítač sa stal dôležitým nástrojom v dielni a profesia prešla zásadnou zmenou od základov. Moderné nákladné vozidlá sú technicky veľmi pokročilé stroje, ktoré vyžadujú oveľa komplexnejší a širší typ odborných znalostí ako kedysi. Dnes musia byť technici schopní zvládnuť mechanickú aj počítačovú prácu. Zároveň musia zabezpečiť neustále rastúce požiadavky zákazníkov na nepretržitú prevádzku vozidiel.

„Zákazníci očakávajú, že budú mať vozidlo vždy pripravené na prácu, čo v praxi znamená, že technici musia vykonávať vysoko pokročilú a dobre plánovanú údržbu, musia prípadný problém identifikovať, zanalyzovať a opraviť v čo najkratšom čase. Nie je prijateľné, aby zákazník čakal dlho na opravu alebo na správny náhradný diel , alebo že sa práca nevykoná v termíne kedy je vozidlo objednané na servis," vysvetľuje Martin Merrick, SVP Retail Development Manager

Nosnou témou tohtoročnej súťaže  VISTA je:  "Výkon je všetko"  Je perfektným popisom toho, o čom to všetko v našich servisných dielňach je. „Presne tak to je - našim cieľom je mať najlepších servisných technikov na svete, ktorí obsluhujú vozidlá našich zákazníkov. Prostredníctvom súťaže VISTA sa snažíme upriamovať pozornosť a odmeňovať dôležitú prácu, ktorú vykonávajú naši zamestnanci každý deň a súčasne prilákať nové talenty pre toto zaujímavé a rozmanité povolanie, ktoré má veľkú budúcnosť," hovorí Anna Rogbrant, projekt VISTA manažér.

Základné informácie o súťaži  VISTA:

           Úplný názov Volvo International Service Training Awards.

         Súťaž zručnosti určená pre zamestnancov servisov spoločnosti Volvo Trucks a Volvo Buses na celom svete.

           Koná sa každý druhý rok už od roku 1957.

           Aktuálneho ročníka sa zúčastnilo celkovo 19 700 zamestnancov

           240 štvorčlenných tímov sa kvalifikovalo na semifinále v Göteborgu.

           40 tímov postúpilo do svetového finále v Curitibe.

           Tohtoročným víťazom sa stal tím VIIES RATAS z Estónska.

Členovia víťazného tímu:

Meelis Šmeiman

Madis Reinpõld

Maksim Golenkov

Lauri Raamat

Maksim Toots