Na otvorenie novej centrály Combiliftu prišiel aj Írsky premiér Leo Varadkar

Logistika | 14. 05. 2018

Nový výrobný závod, 200 pracovných miest naviac, klienti po celom svete či pobočky v 85 krajinách. To je dvadsať rokov od založenia spoločnosti Combilift, ktorá je najväčším výrobcom štvorcestných vysokozdvižných vozíkov na svete. Preto si Eulog nemohol nechať ujsť slávnostné otvorenie centrály v írskom Monaghane za prítomnosti Írskeho premiéra Lea Varadkara.

Spoločne so českou redakciou Eulog.cz sme sa vydali do malebného mestečka vzdialeného severne od hlavného mesta Dublin 130 kilometrov. Napriek tomu že počasie bolo pre Írsko typicky premenlivé, nálada vo vnútri Combiliftu bola až viac než slnečná. Na úvod privítal všetkých prítomných jeden zo zakladateľov firmy Martin McVicar, po jeho boku slávnostne prestrihol pásku írsky premiér Varadkar spolu s ministerkou pre obchod, podnikanie a inovácie Heather Humphreys.

Na otvorení bola okrem stoviek hostí prítomná aj veľká časť zamestnancov, ktorým predovšetkým premiér Varadkar ďakoval, pretože bez nich by sa firme takto nedarilo. Do centrály boli v deň slávnosti pozvaní novinári, klienti, politické špičky, ale behom celých štrnástich dní sa očakávali aj dve tisícky návštevníkov aj z radov verejnosti. „Keď som sem dnes prišla a počula všetky tie milé prízvuky, vedela som, že to bude pekné popoludnie,“ uviedla ministerka Humphreys. Tá ocenila dosah firmy skoro až z vidieckeho prostredia. „Nie je potrebné veľké mesto, aby ste dosiahli celosvetový úspech,“ dodala. Zatiaľ čo ministerka obdivovala, kam až sa spoločnosť vypracovala, premiér docenil predovšetkým zamestnancov. „Combilift začínal s tromi zamestnancami a vďaka svojim ambíciám ich má dnes 550,“ zároveň dodal, že je dôležité neopakovať chyby z minulosti.

Zakladateľ McVicar dokázal svoju oddanosť firme viac ako prekvapivo. „Dnes máme s manželkou Pauline 15 ročné výročie svadby,“ popísal, že pri ceste na svadobnú cestu na Barbados si dohodol stretnutie s tromi potenciálnymi klientmi, pričom teraz sú s jedným z nich veľkými partnermi. „Sľúbil som žene, že keď budeme na výročie oslavovať Combilift, tak jej zaistím aspoň pekné spoločné fotky,“ usmieval sa.

Štvorcestné vozíky Combilift sú koncipované hlavne pre riešenie problémov pri manipulácií s ťažkými bremenami, a tak sme sa pri prehliadke nových priestorov stretli s radou zaujímavých produktov. Vedľa vysokozdvižného vozíka zameraného na manipuláciu s dlhými nákladmi v stiesnených priestoroch doplnený vodiacimi rolňami sme sa stretli s dvoma novými modelmi COMBi-HC-PPT 3000-6000, vysoko výkonným paletovým vozíkom a COMBi-CBE4 vytvoreným preto, aby svojou inovatívnosťou zvýšili produktivitu a zlepšili bezpečnosť.

Combilift založil Robert Moffet a Martin McVicar v roku 1998, kedy títo dvaja spojili sily, nazhromaždené znalosti, skúsenosti a vytvorili ako prví na svete viacsmerné vozíky poháňané spaľovacím motorom. Už od založenia stále stoja v čele spoločnosti, keďže sa tešia neutíchajúcemu bezkonkurenčnému rastu a ponúkajú najširšiu škálu špecializovaných nákladných riešení pre manipuláciu. S viac než 40 000 zariadeniami stanovili pre priemysel štandard, o ktorý sa usilujú všetci konkurenti.

Firma sa pýši päťkrát písmenom S – space (priestor), safety (bezpečie), speed (rýchlosť), savings (úspory) a solution (riešenie). Na otázku, či sú viac mužská firma, ako bolo pri prehliadke výrobných priestorov vidieť, sa McVicar zamyslel a dokázal ženy spočítať pomaly len na oboch rukách. V elektronickom inžinierstve je dokonca zamestnankýň šesť, ale mužské obsadenie v Combilifte prevažuje. „Sám by som však uvítal viac mechanických inžinierok, pretože majú cit pre detail,“ dodal.

Album z celého slávnostného dňa si môžete prezrieť na našom na Facebooku.