Minister dopravy kontroloval bezpečnosť na železničných priecestiach

Doprava | 30. 01. 2018

Zvýšiť povedomie všetkých účastníkov cestnej premávky a predchádzať nehodám na železničných priecestiach. S týmto zámerom dnes minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek uskutočnil kontrolný deň na železničných priecestiach v Dolnom Štále a Dolnom Bare neďaleko Dunajskej Stredy. Dôvodom je najmä fakt, že počet dopravných nehôd na našich priecestiach sa naďalej zvyšuje. V roku 2017 to bolo 50 nehôd, pri ktorých prišlo o život 6 ľudí.

„Smutným faktom je, že nehôd na železničných priecestiach neubúda. Napríklad v porovnaní s rokom 2016 je ich o 12 viac. Preto nechceme chodiť na tieto miesta až vtedy, keď sme svedkami nehôd, ale naopak, snažme sa im hlavne predchádzať,“ povedal minister dopravy A. Érsek. Zároveň vyzval všetkých vodičov aj chodcov, aby sa správali zodpovedne a nevstupovali na priecestia, keď svieti červená signalizácia s tým, že vlak môže byť veľmi blízko.

Rezort dopravy spoločne so Železnicami Slovenskej republiky pripravujú v tomto roku niekoľko edukatívnych projektov, ktoré majú pomôcť zvýšiť bezpečnosť na železničných priecestiach. Zároveň majú byť výstrahou pred možnými fatálnymi následkami zrážky s vlakom. Takou má byť napr. simulovaná zrážka vlaku s cyklistom.

Do roku 2023 sa v rámci projektu Zvýšenia zabezpečenia 75 priecestí plánuje vybudovanie nových priecestných zabezpečovacích zariadení, prípadne doplnenie existujúcich zabezpečovacích zariadení. V správe ŽSR je 2102 železničných priecestí, z toho 1068 je zabezpečených.

ŽSR zároveň vo Veľkom Mederi pripravuje pilotný projekt - položenie 3D pásov na ceste pred železničným priecestím, ktoré majú vodiča upozorniť, aby včas spomalil. Ak projekt preukáže svoju úspešnosť, bude sa realizovať aj na ďalších železničných priecestiach.

Zdroj: MD SK